Powiadomienia web push czy E-mail marketing [PORÓWNANIE]

1483123942_mail
Zapewne wielu z Was zastanawia się na tym, jakie metody marketingowe zastosować, aby okazały się skuteczne dla działań jakie prowadzimy w sieci. Wszystkich sposobów i metod jest cała masa i nie sposób je wszystkie wymienić. W tym wpisie chcielibyśmy przedstawić Wam krótkie porównanie dwóch takich metod oraz ich krótkie omówienie.

Powiadomienia web push:
krótkie notyfikacje pojawiające się w przeglądarkach internetowych na ekranach użytkowników, którzy wyrazili zgodę na ich otrzymywanie.
E-mail:
wiadomości e-mail, które możemy otrzymać na skrzynkę mailową po uprzednim zapisaniu się na newsletter.

Cechy wspólne
To co łączy wymienione metody, to na pewno cel jaki chcemy osiągnąć. Każda kampania musi mieć swoje cele oraz KPI, które powinniśmy mierzyć, w celu sprawdzenia ich efektywności. Nie ma tutaj absolutnie znaczenia czy kampania prowadzona jest poprzez web push notyfikacje czy newsletter.
Niezależnie z jakiej metody korzystamy, celem każdego ze sposobów może być:
-promocja danego wydarzenia,
-wzrost wartości sprzedaży,
-wzrost zaangażowania użytkowników.

Kolejnym istotnym elementem wspólnym, który warto wymienić są zgody użytkowników.
Co to oznacza?
Aby zrealizować kampanie e-mail oraz web push, konieczne jest wyrażenie zgody przez użytkownika na otrzymywanie treści poprzez dany kanał komunikacji.
Jak użytkownik może wyrazić taką zgodę?
E-mail: pozostawiając adres e-mail podczas procesu rejestracji lub w pojawiającym się pop-upie.
Web push: akceptując wyświetlanie notyfikacje poprzez kliknięcie w przycisk formularza zapisu na subskrypcje.

Znając najważniejsze cechy wspólne, czas przejść do kwestii rozstrzygnięcia, która z metod promocji będzie dla nas najlepsza.

Kampania 
Samo przygotowanie kampanii wymaga od nas trzech podstawowych rzeczy:
-wybraniu odpowiedniego oprogramowania do obsługi kampanii,
-zebraniu bazy użytkowników do których kampania może zostać skierowana,
-przygotowanie i wysyłka.

Zacznijmy od wybrania odpowiedniego oprogramowania. My  na potrzeby tego wpisu polecamy po jednym narzędziu z jakiego korzystamy lub korzystaliśmy i możemy je z czystym sumieniem polecić.
E-mail marketing: GetResponse
łatwy i intuicyjny program do wysyłania mailingów oraz newsletterów
Web push notyfikacje: Abcpush.com
wtyczka umożliwiająca wysyłanie powiadomień dla użytkowników korzystających z przeglądarek Chrome oraz Firefox.

Skoro mamy już odpowiednie oprogramowanie, czas na zebranie bazy użytkowników do których będziemy mogli kierować kampanie.
W jaki sposób możemy zebrać takie kontakty? Sposób na pozyskanie użytkowników do bazy jest cała masa i o tym będzie specjalny wpis, dlatego tutaj staramy się przedstawić tylko parę takich przykładów.

E-mail marketing:
adresy mailowe zebrane podczas procesu rejestracji lub poprzez kampanie z wykorzystaniem np. wyświetlanych pop-upów.

Web push notyfikacje:
aktywacja wtyczki na swojej stronie lub sklepie, która wyświetlać będzie formularz zapisu na notyfikacje.

Załóżmy, że posiadamy już odpowiednią bazę użytkowników i chcemy zrealizować kampanie.
Jak to będzie wyglądało?

E-mail marketing:
Do przeprowadzenia mailingu zazwyczaj potrzebujemy kreacji, która nie raz wymagać będzie od nas pomocy grafika oraz programisty.
Oczywiście wiele programów oferuje gotowe szablony mailingów, jednak nie zawsze są one dla nas zadowalające i bardzo często będziemy zmuszeni do opracowania kreacji od A do Z, która zajmuje nieco więcej czasu.

Web push notyfikacje:
Do przeprowadzenia kampanii web push potrzebujemy czterech elementów:
-tytułu,
-krótkiego opisu,
-adresu url na jaki ma kierować notyfikacja,
-obrazka notyfikacji.
Stworzenie kampanii zajmuje dosłownie 2 minut i nie potrzeba do tego żadnych umiejętności graficznych lub programistycznych.

Aspekty prawne
Najważniejszym aspektem prawnym dotyczącym web push oraz e-mail marketingu jest sprawa związana ze zgłaszaniem bazy danych do GIODO.
Każdy podmiot zbierający dane e-mail swoich użytkowników jest zobowiązany do tego, aby zgłosić taki fakt do GIODO poprzez wypełnienie i złożenie odpowiedniego formularza.
W przypadku web push notyfikacji taki obowiązek nie występuje. Użytkownik wyrażając swoją chęć na otrzymywanie powiadomień nie musi pozostawiać żadnych swoich danych; wystarczy jedno kliknięcie potwierdzenia zapisu na subskrypcje.

Statystyki
Przejdźmy teraz do jednego z najciekawszych tematów, jakim są statystyki, które pokazują nam efektywność prowadzonych kampanii.
W analizowanym przypadku porównamy statystyki związane z szybkością zapisywania się do bazy/subskrypcji oraz średnim CTR.

Szybkość zapisywania się do bazy w przypadku powiadomień web push jest stosunkowo szybki i wynosi średnio 10% osób odwiedzających stronę www. Każdy użytkownik jaki przejdzie na stronę zobaczy komunikat z zapytaniem o pozwolenie na wysyłanie powiadomień web push.

W przypadku e-mail marketingu, przyrost bazy uzależniony jest od liczby nowych rejestracji w serwisie lub sklepie oraz prowadzonych kampanii zachęcających do zapisu na newsletter.

Co jeśli nie chcę dalej otrzymywać powiadomień lub mailingów? 
Każdy użytkownik, które wcześniej zapisał się na subskrypcje powiadomień web push lub newsletter, w każdej chwili może zdecydować o wypisaniu się, a co za tym idzie nie będzie mógł otrzymywać dalej komunikatów w tej formie.
W przypadku web push notyfikacji wypisać można się w ustawieniach przeglądarki lub klikając w zębate koło widoczne na każdej otrzymanej notyfikacji.
Jeśli chodzi o newsletter, wypisać możemy się klikając w przycisk „zrezygnuj z otrzymywania newsletterów”, dostępny w stopce dolnej każdej kampanii e-mail.

Jakie narzędzie wybrać do prowadzenia działań marketingowych?
My ze swojej strony polecamy testowanie zarówno web push jaki i e-mail marketingu jednocześnie.
Za e-mail marketingiem na pewno przemawia fakt jego popularności oraz zasięgu; obecnie prowadząc działania e-mail marketingowe możemy dotrzeć do nawet 95% użytkowników Internetu.
W przypadku web push notyfikacji ten wynik jest nieco mniejszy i wynosi od 75 do 80%.
To na co warto zwrócić uwagę w web push notyfikacjach to szybkość budowania bazy oraz łatwość i szybkość komunikacji; użytkownik otrzymuje powiadomienie zaraz po jego wysłaniu jeśli ma otwarte okno przeglądarki oraz natychmiastowo po jej otwarciu, jeśli w momencie wysłania notyfikacji akurat nie był online.

Pamiętajcie, że ostatecznie to od wyników testów i analizie wyników zależy, który sposób będzie skuteczny; może sprawdzi się jedno i drugie?

Jakie Waszym zdaniem są najskuteczniejsze metody prowadzenia działań marketingowych?
Zachęcamy do dyskusji i wpisywania swoich przemyśleń w komentarzach.

Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie?
A może chcesz podzielić się swoimi uwagami?
Napisz do nas; dawid.medrek@abcpush.com lub skype: dmedrek90

Z chęcią odpowiemy na każde Twoje pytanie.

Chcesz wypróbować abcpush.com przez 14 dni za darmo?
zrzut-ekranu-2016-12-15-o-15-19-45

Dodaj komentarz