Najpopularniejsze przeglądarki internetowe w 2016 roku

Rok 2016 przyniósł nam umocnienie roli Google Chrome jako lidera na rynku przeglądarek internetowych, zdecydowanie dystansując inne przeglądarki takie jak Mozilla Firefox czy Safari. Światowy udział Google Chrome w rynku przeglądarek internetowych wynosi już prawie 60%. Drugie miejsce w rankingu zdobyła Mozilla Firefox z 14% udziałem w rynku. Co dla wielu może się wydawać ogromnym zaskoczeniem, na 3 miejscu uplasowała się przeglądarka Internet Explorer, która przez wielu uważana jest za relikt przeszłości.

StatCounter-browser-ww-monthly-201610-201612-bar

Z jakich przeglądarek korzystają Polacy?
Na pierwszym miejscu znalazła się przeglądarka Google Chrome, który ma prawie 55% udziału w naszym rynku. Druga w rankingu Mozilla Firefox notuje u nas zdecydowanie lepsze wyniki jak w ujęciu globalnym, osiągając w Polsce prawie 28% udziału w rynku.
W porównaniu do statystyk globalnych, na rynku Polskim warto zwrócić uwagę na całkiem dobrą pozycje przeglądarki Opera, która odnotowała 7% udziału w rynku. Zdecydowanie słabiej radzi sobie u nas Safari, która użytkowna jest przez nieco ponad 2% użytkowników.

StatCounter-browser-PL-monthly-201601-201612-bar

Ciekawe kraje
Warto przy tej okazji wspomnieć o kilku ciekawych krajach, które charakteryzują się pewną odmiennością jeśli chodzi o rynek internetowy, w stosunku do Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych.
Rosja czy Chiny to kraje o ogromnym potencjale jeśli chodzi o rozwój nowych technologii i ogromny rynek potencjalnych klientów, które rządzi się jednak swoimi prawami i pewnymi uwarunkowaniami.
Jak sytuacja w tych krajach wygląda pod względem korzystania przez użytkowników z poszczególnych przeglądarek internetowych?

W Chinach niepodzielnie rządzi Google Chrome, który ma aż 54% udziałów w rynku. Warto jednak zwrócić uwagę na lokalne przeglądarki, takie jak Sogou Explorer (6.77%) oraz QQ Browser (4.37%), które w zestawieniu zajęły odpowiednio 3 i 6 miejsce.
Ciekawostką jest również istotny udział Internet Explorer, który posiada prawie 17.62% udziały w rynku chińskim.

Rosja to kolejny rynek na którym Google Chrome uzyskał pierwsze miejsce, notując 46,7% udziału w rynku. Lokalna przeglądarka Yandex Browser uzyskała wynik 11.44% co daje jej miejsce na najniższym stopniu podium, nieznacznie ustępując miejsca Mozilli Firefox.
Rosja jest również jednym z nielicznych krajów, gdzie prawie 10% przeglądarek stanowi kategoria ujęta jako”Other”; pokazuje to, że ogromny potencjał rosyjskiego rynku jest łakomym kąskiem dla wielu (w tym także lokalnych) graczy.

Gdzie prowadzi Mozilla Firefox?
Jednym z nielicznych krajów gdzie pierwsze miejsce w rankingu przeglądarek zajęła Mozilla Firefox są Niemcy. Udział Firefoxa w rynku niemieckim wynosi obecnie 34.19% i jest o ponad 1% większy od Google Chrome.

Z jednej strony Firefox notuje ogromny sukces w Niemczech, a z drugiej strony, na jednym z największych rynków jakim są Stany Zjednoczone, udział Firefoxa w rynku wynosi zaledwie 12.14% co daje mu dopiero czwarte miejsce w rankingu.
W USA niepodzielnie rządzi Chrome (46.46%), przed IE (17.57%) i Safari (16.35%).

Totalna dominacja Chrome w Turcji
Google Chrome całkowicie zdominował rynek turecki, gdzie ma obecnie prawie 78% udziałów. Jest to o tyle istotne, że Turcja to jeden z najbardziej perspektywicznych rynków na świecie zarówno pod względem rozwoju PKB, rozwoju nowych technologii oraz demografii użytkowników; obecnie około 50% osób w tym kraju to osoby, które nie ukończyły 26 roku życia.

Europa
StatCounter-browser-eu-monthly-201601-201612-bar

Źródło: w przygotowaniu zestawienia wykorzystano dane dostępne na platformie gs.statcounter.com.

 

 

Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie?
A może chcesz podzielić się swoimi uwagami?
Napisz do nas; dawid.medrek@abcpush.com lub skype: dmedrek90

Z chęcią odpowiemy na każde Twoje pytanie.

Chcesz wypróbować abcpush.com przez 14 dni za darmo?
zrzut-ekranu-2016-12-15-o-15-19-45

Dodaj komentarz